تسهیلات و معافیتهای مالیاتی و گمركی 

84 - منظور از معافیت مالیاتی چیست و چه مواردی را شامل می شود ؟ 
منظور از معافیت مالیاتی معافیت از پرداخت مالیات بردرآمد حاصل از فعالیتهای صنعتی و معدنی و تولیدی می‌باشد . در ایران شركتها مكلفند مالیات سود سهام را كه به عنوان مالیات اشخاص حقیقی نیز تلقی می‌گردد در منبع كسر و به حوزه مالیاتی مربوطه پرداخت كنند ( ماده 132 ق.م.م ) .

85 - معافیتهای مالیاتی كدام است و در چه شرایطی تعلق می‌گیرد ؟ 
الف ) معافیت مالیاتی بخش صنعت، معدن و تولید

 • درآمد مشمول مالیات ابزاری حاصل از فعالیتهای تولیدی و معدنی در بخش‌های تعاونی و خصوصی از تاریخ شروع بهره‌برداری یا استخراج به میزان 80 درصد و به مدت چهار سال از پرداخت مالیات معاف می‌باشد ( ماده 132 ق.م.م ).
 • آن قسمت از سود ابزاری شركتهای تعاونی و خصوصی كه برای بازسازی، توسعه، نوسازی و یا تكمیل واحدهای صنعتی و معدنی موجود و یا ایجاد واحدهای صنعتی و معدنی جدید در آن سال مصرف گردد از 50 درصد مالیات متعلقه معاف خواهد بود ( ماده 138 ق.م.م ).
  ب) معافیت مالیاتی بخش كشاورزی 
  درآمد حاصل از كلیه فعالیتهای كشاورزی، دامپروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور، صیادی و ماهیگیری و نوغانداری، احیای مراتع و جنگلها و باغات و اشجار و نخیلات بدون محدودیت زمانی از پرداخت مالیات معاف می‌باشند ( ماده 81 ق.م.م ).
  ج) معافیت مالیاتی بخش گردشگری 
  كلیه تأسیسات ایرانگردی و جهانگردی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هر سال از پرداخت 50 درصد مالیات متعلقه معاف خواهند بود (تبصره 3 ماده 132).

  86 - آیا شرایطی برای برخورداری از معافیت وجود دارد ؟ 
  بلی، معافیت مالیاتی برای بخشهای صنعتی و معدنی زمانی میسر است كه واحدهای مربوطه خارج از شعاع 120 كیلومتری تهران و 50 كیلومتری اصفهان و سی كیلومتری مراكز استانها و شهرهای دارای بیش از سیصد هزار نفر جمعیت استقرارداشته باشند (شهرك‌های صنعتی مستقر در شعاع 30 كیلومتری مراكز استانها و شهرهای یاد شده از این شرط مستثنی می‌باشد (تبصره 2 ماده 132 ق.م.م ).

  87- آیا استقرار واحدها در مناطق محروم موجب افزایش میزان و دوران معافیت مالیاتی می‌گردد؟
  بلی، صد در صد (100%) درآمد مشمول مالیات كلیه واحدهایی كه در مناطق محروم مستقر می‌باشند به مدت ده سال از معافیت مالیاتی برخوردار است (ماده 132 ق.م.م).

  88- آیا مشخص است مناطق محروم كدامند ؟
  در آغاز هر برنامه توسعه اقتصادی فهرست مناطق محروم توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارائی و صنایع و معادن تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رسد (تبصره 2 ماده 132 ق.م.م ).

  89 - آیا از حیث بخشودگی مالیاتی تفاوتی بین واحدهای مستقر در مناطق ویژه اقتصادی با سایر مناطق سرزمین اصلی وجود دارد ؟
  از حیث بخشودگی مالیاتی هیچ تفاوتی میان سرزمین اصلی و مناطق ویژه اقتصادی وجود ندارد. در حقیقت رفتار مالیاتی در تمامی مناطق ویژه با سرزمین اصلی یكسان است .

  90 - آیا درآمد صادرات نیز از معافیت مالیاتی برخوردار است ؟
  بلی، صد در صد (100%) درآمد حاصل از صادرات محصولات تمام شده صنعتی و كشاورزی وصنایع تبدیلی و تكمیل آن و پنجاه درصد (50%) درآمد حاصل از صادرات سایر كالاهای غیر نفتی از پرداخت مالیات معاف است (ماده 141 ق .م.م ).

  91 - معافیت مالیاتی ترانزیت كالابه چه صورت است ؟ 
  صد در صد (100%) درآمد حاصل از صادرات كالاهای مختلف كه به صورت ترانزیت به ایران وارد شده یا می شوند و بدون تغییر در ماهیت یا با انجام كاری بر روی آن صادر می شوند از شمول مالیات معاف است (بند ب ماده 141 ق.م.م ).

  92 - آیا شركتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار علاوه بر معافیتهایی كه به واحدهای صنعتی و معدنی، كشاورزی و گردشگری تعلق می‌گیرد از معافیت یا بخشودگی مالیاتی دیگری نیز برخوردار می‌باشند ؟
  كلیه شركتهای پذیرفته شده در بورس كه نقل و انتقال سهام آنها از طریق كارگزار بورس انجام می‌گیرد معادل ده درصد (10%) مالیات آنها بخشوده می شود ( ماده 143 ق.م.م ).

  تسهیلات و معافیت‌های گمركی

  93 - آیا ماشین آلات و تجهیزاتی كه برای فعالیتهای تولیدی وارد می شوند از معافیت گمركی برخوردارند؟
  براساس قوانین جاری، ماشین آلات تولیدی به تشخیص وزارتخانه ذی‌ربط از پرداخت گمركی سود بازرگانی معاف هستند ولی برای تجهیزات و مواد اولیه برابر مقررات، سود و عوارض بازرگانی دریافت می شود و لیكن تغییراتی در هزینه‌های گمركی پس از تصویب لایحه تجمیع عوارض صورت می پذیرد ‌(برای اطلاعات بیشتر لطفاً به سئوال 84 مراجعه شود ).

  94 - آیا امكان ورود مواد اولیه بصورت ترانزیت و بعد صدور آن بصورت كالای ساخته شده و برخورداری از معافیت گمركی وجود دارد ؟
  بلی، به مواردیكه بصورت ترانزیت و به قصد تولید وارد می شوند معافیت گمركی تعلق می‌گیرد و اگر به هر دلیلی این عوارض در ابتدا دریافت شده باشد پس از صدور كالای تولید شده قابل استرداد می‌باشد.

  95 - ماشین آلات و تجهیزات دست دوم وارده به كشور در گمرك به چه قیمتی ارزیابی می‌شود؟
  كلیه كالاهایی كه به كشور وارد می شود به قیمت نو در گمرك ارزیابی می‌گردد و فقط ماشین آلات و تجهیزات دست دومی كه برای استفاده در خط تولید براساس قانون سرمایه‌گذاری خارجی به كشور وارد می شود به قیمت واقعی آن ( دست دوم ) ارزیابی می‌گردد.

 •  

  Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا