سایر تسهیلات و معافیت‌ها 

96 - سازمان سرمایه‌گذاری و كمك‌های اقتصادی و فنی ایران چه تسهیلاتی برای اخذ روادید ورود سرمایه‌گذاران و كارشناسان خارجی ارایه می دهد؟
سازمان سرمایه‌گذاری با معرفی سرمایه‌گذاران، مدیران و كارشناسان خارجی و بستگان درجه یك آنها به وزارت امور خارجه، امور مربوط به صدور روادید، اعم از روادید كوتاه مدت، بلندمدت و مكرر (تا سه سال با حق ورود و اقامت سه ماهه و قابل تمدید به مدت یكسال) را تسهیل می نماید. سرمایه‌گذاران خارجی یا شركتهای مشترك می توانند با ارسال فرم مشخصات افراد موردنظر و ذكر چگونگی نیاز به حضور ایشان در ایران، تقاضای روادید نمایند. لازم به ذكر است كه تسهیلات سازمان سرمایه‌گذاری بدان معنی نیست كه برای اخذ ویزا تنها از مسیر این سازمان اقدام شود، بلكه همگان می‌توانند طبق مقررات جاری مستقیماً به نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج مراجعه و درخواست روادید نمایند.

97 - آیا تسهیلاتی برای اقامت و صدور پروانه كار نیز وجود دارد؟ 
در صورت ضرورت، سازمان سرمایه‌گذاری تسهیلات و كمكهای لازم را در این خصوص به سرمایه‌گذاران خارجی ارایه خواهد داد.

98 - آیا ورود سرمایه‌های غیرنقدی خارجی مستلزم پرداخت هزینه‌های خاصی است؟
سرمایه‌گذاران ایرانی برای ورود كالاهای تجاری و سرمایه ای خود باید وجوهی تحت عنوان حق ثبت سفارش بپردازند، در صورتیكه ورود سرمایه غیر نقدی خارجی اعم از ماشین آلات، تجهیزات، قطعات و مواد اولیه از پرداخت وجوه یادشده معاف می‌باشند.

99- آیا ورود ماشین آلات و تجهیزات سرمایه ای و مواد اولیه مستلزم اخذ گواهی عدم ساخت از وزارتخانه ذی‌ربط می‌باشد؟
خیر، برای ورود سرمایه غیرنقدی خارجی در طرحهای مصوب نیازی به اخذ گواهی عدم ساخت نمی‌باشد. منظور از گواهی عدم ساخت گواهی است كه معمولاًوزارتخانه‌ها برای آن دسته از كالاهایی كه در ایران ساخته نمی شود و منعی برای واردات آنها وجود ندارد صادر می كنند. این گواهی جهت حمایت از تولیدات داخلی صادر می‌گردد.

 

Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا